KATASTROFA NA CIPRU Zmajevi prokockali šansu kvalifikacija, Grci remizirali (VIDEO)

Lulić je već u trećoj minuti pogodio stativu, a pet minuta kasnije Pjanić je izveo slobodni udarac, nakon čega je opasnost ispred ciparskog gola raščistio Sotiriou.

Zaprijetili su naši reprezentativci potom preko Džeke i Ibiševića, ali je obrana Ciprana na čelu s golmanom Panayijem bila na visini zadatka. I Ciprani su imali svoju veliku šansu kada je Laban iz dobre pozicije šutirao pored gola pa je ubrzo uslijedila kazna.  Šunjić je pogodio nakon što se najbolje snašao u šesnaestercu poslije dobro izvedenog Pjanićevog kornera.
Deset minuta kasnije Zmajevi su udvostručili prednost. Kolašinac je sjajno probio po lijevoj strani i uposlio Višću, kojem nije bilo teško pospremiti loptu u mrežu za 2:0. Tada se činilo da će Zmajevi rutinski privesti utakmicu kraju.

Gosti su u drugom poluvremenu bili neprepoznatljivi pa je Cipar imao dominaciju na terenu, pa su nagrađeni brzom serijom golova.
Cristofi je prvo u 65. minuti smanjio prednost na 2:1.
Dvije minute kasnije totalni šok. Lošu obranu bh tima u nastavku kaznio je Laban sjajnim šutem, koji je snažnim udarcem probio Begovića. Tu nije bio kraj za izabranike Mehmeda Baždarevića. Naime, u 76. minuti Cipar je došao do preokreta, a strijelac je bio Sotiriou. Do kraja meča nije bilo promjene rezultata pa je naša selekcija doživjela nevjerovatan poraz, koji je udaljio Zmajeve od plasmana na Svjetsko prvenstvo.
“Tko može ovo objasniti? Nakon poluvremena koje je bilo osrednje, imali smo sreću da vodimo 2:0. S ovako iskusnom ekipom je ovo nepojmljivo, jako je teško analizirati. Ovaj poraz je za mene jedan od najtežih. Nismo znali šta da radimo, vodili smo 2:0, a onda je izgledalo kao da igramo sa prvacima svijeta. Razočaran sam jako, zaslužujemo najgore kritike”, izjavio je selektor Baždarević netom poslije utakmice.
Naime, Bosna i Hercegovina je propustila ogromnu šansu da zasjedne na drugu poziciju skupine H koja vodi u baraž kvalifikacija, jer Grci nisu uspjeli pobijediti reprezentaciju Estonije koja je završila rezultatom 0:0. Belgija je pobijedila Gibraltar sa 9:0.

Bh. reprezentacija je s ovim porazom ostala na trećem mjestu grupe H s 11 osvojenih bodova. Grčka na drugoj poziciji ima bod više, dok je Belgija na čelu tabele s 19 osvojenih bodova. U igru se vratio Cipar koji sada ima 10 bodova.

Naša reprezentacija ima još tri utakmice do kraja od čega dvije gostujuće.

BiH će prvo 3. rujna gostovati Gibraltaru, a onda 7. listopada ugostiti Belgiju dok će tri dana kasnije kvalifikacije zaključiti gostujućom utakmicom protiv Estonije. S druge strane Grčka će imati dvije domaće i jednu gostujuću utakmicu. Oni će 3. rujna ugostiti Belgiju, a 7. listopada će gostovati na Cipru, dok će tri dana kasnije na svom terenu dočekati selekciju Gibraltara.

Sasvim je jasno da do kraja kvalifikacija osim rezultata utakmica BiH, u velikoj mjeri se zavisi od drugih.

U slučaju da se ostvare sve tri pobjede, računajući i onu protiv Belgije na domaćem terenu, BiH  će trebati da Grčka ne upiše trijumf protivBelgije, uz pretpostavku da će pobijediti Gibraltar i Cipar te da na kraju kvalifikacija u slučaju istog broja bodova BiH ima bolju gol-razliku. I u svim ostalim kombinacijama BiH ovisi od Grčke jer se mora skupiti tri boda više do kraja kvalifikacija ili dva u slučaju bolje gol-razlike.