Na pomolu rješenje velikog problema: Opasni otpad odlagat će se u Bosanskom Petrovcu?
Spalionica za medicinski, farmaceutski, animalni… otpad trebala bi biti izgrađena u kompleksu deponije u Općini Bosanski Petrovac
Federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo prije nekoliko dana je o projektu spalionice otpada razgovarala sa načelnikom Bosanskog Petrovca Dejanom Prošićem i direktorom firme Zanni BiH sa sjedištem u Lukavcu Irfanom Samardžićem.
Postrojenje “Incenerator – spalionica” bi bilo izgrađeno na lokaciji deponije otpada u Bosanskom Petrovcu, a prvenstveno bi se bavilo zbrinjavanjem određene vrste medicinskog i farmaceutskog otpada prema najvišim standardima. Ovo postrojenje bi zbrinjavalo i animalni otpad koji u Bosni i Hercegovini također predstavlja veliki problem. Prisutni su prezentirali karakteristike pogona i postrojenja spalionice koje bi radilo prema certificiranim njemačkim tehnologijama.
Ministrica Đapo je naglasila da Federalno ministarstvo okoliša i turizma podržava ovakve projekte i da će raditi na poboljšanju situacije na terenu i sistemskom riješavanju otpada, naročito onih vrsta koje spadaju u kategoriju opasnog, kao što su medicinski, farmaceutski, animalni i slično.
Iako se po pomenu deponija i spalionica, pogotovo opasnog otpada u njihovim sredinama uglavnom nailazi na oštro negodovanje lokalnih zajednica, u Bosanskom Petrovcu za sada nisu protivnici ove ideje. Kako kažu, žele da Bosanski Petrovac u narednom periodu bude prepoznatljiva općina kada je u pitanju reciklaža otpada.
Nakon propalog koncepta regionalne deponije, odlučili su da je potrebno da ova općina krene samostalni projekt sanacije deponije Vaganac i izgradnje reciklažnog dvorišta, kako bi bili jedna od rijetkih u BiH koja bi krenula u postavljanje evropskih standarda kada je u pitanju ova oblast.
Kako nam je kazao načelnik Prošić, u međuvremenu se pojavila i privatna inicijativa za uspostavljanje spalionice. Zbog toga su planirali da se u okviru kompleksa deponije privatniku dodijeli par hiljada kvadrata zemljišta na kojem bi bio pokrenut proces spaljivanja medicinskog, farmaceutskog i animalnog otpada koji bi dolazio iz čitave BiH.
– Takav koncept smo i predložili ministrici Đapo, ona je rekla da će Ministarstvo to podržati te bi trebali ići u realizaciju. Potrebno je uraditi studiju utjecaja na okoliš, biznis plan koji će pokazati da li je to isplativa investicija za privatnika, potom dobiti okolinsku dozvolu – objašnjava Prošić.
Upitan o evenmtualnim opasnostima, odnosno mogućem protivljenju gradnji, on kaže da će sagledati šta će pokazati studija uticaja na okoliš, da će biti organizirane javne rasprave, da će o tome odlučivati Općinsko vijeće…
– Imamo uvjerenja da se radi o najsavremenijoj njemačkoj tehnologiji koja ne ostavlja nikakve nus produkte, samo inertni otpad. Znamo s čim se suočavamo sada, gdje se takav otpad istresa, kako utječe na okolinu. Na sadašnjem smetljištu imamo razbacanog otpada, gdje ljudi bacaju kože, ostatke i čitave životinje… tako da je to strašna slika. Zbog toga mislimo da bi na ovaj način poboljšali stanje -kaže Prošić.
IZVOR: faktor.ba
It’s hard to find well-informed people on this subject, but you seem like you know what you’re talking
about! Thanks
Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
Extremely useful information specially the last part 🙂 I care for such information much.
I was seeking this particular information for a long time.
Thank you and best of luck.
I have read so many content about the blogger lovers except this article is really a nice paragraph, keep it up.
Hey there I am so thrilled I found your blog, I really found
you by accident, while I was researching on Askjeeve for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos
for a tremendous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t
have time to read it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS
feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep
up the awesome work.