Pobjeda Zrinjskog, kiks Sarajeva, tri boda za Mladost i City

Nogometaši Zrinjskog pobijedili su Radnik iz Bijeljine rezultatom 1:0 u susretu posljednjeg kola jesenskog dijela Premijer lige BiH.

Utakmicu je riješio genijalan potez Damira Šovšića, koji je u 61. minuti udarcem s 20-ak metara pogodio rašlje protivničkog gola.

Zrinjski će novu godinu dočekati na petom mjestu ljestvice s 31 bodom, što je dosta lošije u odnosu na prošlu sezonu kada su “Plemići” na zimsku stanku otišli s 38 bodova.

Nakon današnjeg poraza Radnik je pao na šesto mjesto s dva boda manje od Zrinjskog.

Kiks Sarajeva

Nakon poraza od Željezničara na Koševu, Sarajevo je priredilo navijačima novo razočarenje i to u gostima kod posljednjeplasirane ekipe lige. Osvojen je bod, no naravno da su na Koševu željeli isključivo tri boda.

Na samom startu meča imali su gosti šansu, ali udarac Guzine sjajno brani mladi golman Manojlović.

Uslijedio je potom miran period igre, bez pravih šansi, mada je Sarajevo djelovalo opasnije i konkretnije u svojim napadima.

Mogla je i Zvijezda do gola u 33. minuti, ali je Stjepanović oklijevao i na kraju mu je udarac izblokiran. Nakon kornera je pokušao i Đelmić, ali se rezultat nije mijenjao.

Do kraja prvog dijela rezultat se nije mijenjao i slaba predstava završenaje bez golova, ali nastavak donosi uzbuđenja.

Samo četiri minute u nastavku bile su domaćima potrebne da dođu do gola. Ognjen Đelmić je lijepo pogodio i šokirao Sarajlije. Nakon tog gola očekivano uslijedili su napadi bordo tima, a najbolju šansu propušta AHmetović.

Napadi Sarajeva urodili su plodom u 77. minuti. Handžić je izborio penal, a Ahmetović zabio za 1:1. Domaći su žestoko protestovali, smatrali su da je Handžić prelako pao i da penal nije trebao da bude dosuđen.

Protesti su bili uzaludni, a do kraja se mreže više nisu tresle, pa su timovi podijelili bodove.

Sarajevo se vraća na prvo mjesto s 36 bodova, no ukoliko Željo danas osvoji bod ili pobijedi Velež na Grbavici, preuzeće opet lidersku poziciju i može da osvoji jesenju titulu.

Posljednjeplasiranoj Zvijezdi ovaj bod neće previše pomoći, jer sada za ekipama iz “mirne luke” zaostaje devet bodova.

Čelik dva puta vodio pa izgubio u gostima kod Mladosti DK

U derbiju začelja 19. kola BHT Premijer lige domaća Mladost iz Doboja kod Kaknja savladala je Čelik rezultatom 4:2 (1:1).

Mladost je ovim trijumfom na tablici preskočila zenički tim, koji će s 16 bodova prezimiti na 11., dok je Mladost s 17 bodova sada 10-a te više nije u zoni ispadanja, u kojoj su sada Čelik i Zvijezda 09.

Zeničani su bili bolje otvorili utakmicu, dva puta su i vodili, ali su na kraju poraženi. Čelik je poveo u 13. minuti golom Aidina Mahmutovića, kojeg je uposlio Anel Dedić, a on sa oko 13 metara matirao golmana Emila Velića.

Mahmutović se tako iskupio za propuštenu šansu koju je imao u 3. minuti, kada je na ivici 16-erca bio uzeo loptu Kenanu Hrelji te krenuo sam prema golmanu Veliću, koji nje odbranio njegov šut.

Domaćini su prvi put zaprijetili u 6. minuti, kada je sa oko osam metara od gola šutirao Matthias Fanimo, ali je neko iz Čelikove odbrane blokirao šut.

Velić je izbio u korner dobar pokušaj Ermina Huseinbašića u 20. minuti, a nakon tog kornera je stoper Čelika Almir Ćubara dva puta neuspješno pokušavao povisiti vodstvo. Prvi je put njegov šut glavom sa oko pet metara odbranio Velić, a drugi se put ispriječila stativa.

Firmino je u 22. minuti pokušao izvan 16-erca, ali je njegov šut golman Čelika Bojan Pavlović skrenuo u korner. Dobar pokušaj Bahrudina Atajića u 38. minuti zamalo je završio pored gola, ali je Anes Vazda u 43. minuti uspio poravnati na 1:1. Vazda je u gužvi sa oko sedam metara bio najprisebniji te zatresao mrežu Pavlovića.

Samo minutu kasnije Huseinbašić je krenuo sam prema golu domaćina, ali je golman Velić istrčao van 16- erca te izbio loptu u aut. Firmino je u 45. minuti ponovo pokušao, ali je Pavlović odbranio njegov šut.

Mahmutović je u 56. minuti postigao i drugi gol te ponovo doveo Čelik u vodstvo, ovog puta 1:2. Domaćini su na 2:2 poravnali već u 61. minuti, a strijelac je nakon penala bio Atajić.

Prethodno je Dedić neoprezno igrao u svom 16-ercu u duelu s Yamacom Burakom, koji je u 9. minuti ušao u igru umjesto povrijeđenog Hrelje, a sudija Irfan Peljto iz Sarajeva dosudio penal.

Dobar pokušaj rezerviste Čelika Selima Žune sa oko 18 metara zamalo je završio pored lijeve stative domaćeg gola. Mladost je u 74. minuti, golom Nedima Hadžića, prvi put povela na utakmici rezultatom 3:2, a za konačnih 4:2 za domaćina pogodio je u drugoj minuti sudijskog dodatka rezervista Nemanja Dragutinović.

Susret je s tribina stadiona u Doboju kod Kaknja posmatrao i vjerovatno novi-stari trener Čelika, Turčin Cihat Arslan, koji bi se nakon samo pola godine trebao vratiti u Čelik.

Poraz Širokog

Pogotkom Voje Ubiparipa u 49. minuti, sjajnim udarcem iz slobodnog udarca sa 20 metara, ekipa Tuzla Cityja u 19. kolu Premijer lige BiH pobijedila je Široki Brijeg s 1:0 (0:0).

Nakon borbene, ali ne toliko lijepe igre u prvom poluvremenu, u nastavku su Tuzlaci došli do vodstva koje im je, na kraju, donijelo vrijedna tri boda za ostanak među vodećim ekipama prvenstva.

Nakon vodstva domaćih, inicijativu su preuzeli igrači Širokog Brijega i redali su prilike za izjednačenje, ali su se i propisno ispromašivali, a zasluge što se mreža nije zatresla ima i domaći golman Azir Muminović koji je u nekoliko navrata sjajno intervenirao.

U 55. minuti Ajdin Nukić pokušao je i zamalo uspio lobovati golmana gostiju Marina Zlomislića, ali je lopta završila na mreži s gornje strane.

U 59. minuti Alan Jurilj je sa 18 metara snažno šutirao, no Muminović je loptu izbacio u korner.

Potom je uslijedila najbolja prilika Širokobriježana. U 62. minuti Petar Franjić je iz dobre pozicije šutirao, golman domaćih mu je loptu praktično vratio na glavu, ali je napadač gostiju s tri metra šutirao pokraj stative.

Isti igrač u 70. minuti ponovo je bio u šansi za gol, oklijevao je, a kada je šutirao udarac je izblokiran.

Posljednju priliku za izjednačenje imali su gosti u 90. minuti. Ante Hrkać je snažno šutirao sa 18 metara udaljenosti, golman Muminović je loptu uspio odbiti u zrak, a ona je nakon toga pogodila gornji dio grede.

Tuzla City je ovom pobjedom sačuvao mjesto među četiri vodeće ekipe prvenstva sa 34 boda, dok je Široki brijeg ostao na 27 bodova.