BiH IZBILA NA VRH TABELE Šuman: Bio je dogovor da pobijedimo 12 razlike

Rukometna reprezentacija BiH danas je u tuzlanskom Mejdanu, u okviru 4. kola grupe 5 kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2020. godine u Austriji, Norveškoj i Danskoj,  pobijedila selekciju Finske rezultatom 31:19  (16:10).

Ovom pobjedom „zmajevi“ su došli na korak od svog prvog plasmana na Europsko prvenstvo, a s obzirom da im predstoje još susreti sa Bjelorusijom na domaćem terenu, te s Češkom u gostima, izabranici selektora Bilala Šumana imaju dobre šanse da se na prvenstvo starog kontinenta plasiraju kao jedna od dvije prvoplasirane reprezentacije u grupi.

Prije četiri dana u mjestu Vantaa izabranici selektora Bilala Šumana pobijedili su Fince rezultatom 30:26, a danas su u Mejdanu, pred velikim brojeg gledatelja, potvrdili ulogu favorita, ostvarivši već u prvom poluvremenu prednost od šest golova.

U drugom poluvremenu „zmajevi“ su igrali da ovjere pobjedu i zadovolje publiku koja ih je tokom cijele utakmice gromko bodrila. U 50. minuti bilo je veliki 26:16 i već tada u dvorani je počelo slavlje.

Najefikasniji u bh. reprezentaciji bili su Dino Hamidović sa 6 golova, koji je proglašen igračem utakmice, dok je Dejan Malinović postigao 5 golova.

Selektor rukometne bh. reprezentacije Bilal Šuman bio je jako zadovoljan zbog pobjede nad Finskom.

“Šta da kažem? Ovih šest dana je proteklo na taj način kako smo planirali. Falilo nam je šest standardnih reprezentativaca, ali zadovoljan sam ne samo rezultatima, nego prikazanim od strane novih igrača. Ovi novi momci su pokazali da mogu, da imaju kvalitet i da možemo u budućnosti računati na njih”, kazao je Šuman nakon meča.

Nakon što ga je novinar upitao da li je u redu što smo slavili 12 razlike jer je on očekivao 10, Šuman je kazao:

“Bio je dogovor da pobijedimo 12 razlike”, uz smijeh je dodao Šuman.

“Dvije teške utakmice u junu mjesecu. Ne razmišljam sada o trećem mjestu jer smo prvi. Utakmica protiv Bjelorusije nam maltene može donijeti da budemo nosioci igre. Naravno, probat ćemo napraviti što bolje rezultate. O tom, potom, sada bih samo čestitao momcima na ovome što su dosad uradili. Veoma sam zadovoljan”, istakao je selektor na kraju.

Poslije današnje pobjede BiH ima 6 bodova iz četiri utakmice, koliko i Češka koja je u Minsku danas pobijedila Bjelorusiju (26:24). Bjelorusija ima 4 boda dok je Finska posljednja u grupi bez bodova.

Na Europsko prvenstvo plasirat će se po dvije prvoplasirane selekcije iz svake od osam kvalifikacijskih grupa i četiri najbolje trećeplasirane. Prvi put će u završnici (od 9. do 26. siječnja 2020. godine) sudjelovati 24 reprezentacije.